Najlepsze sposoby na zabezpieczenie mebli ogrodowych na latoUtrzymanie mebli ogrodowych w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli mieszkasz w obszarze, który ma wilgotny lub mokry klimat. Istnieje jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić swoje meble ogrodowe i przedłużyć ich żywotność. Z letnimi miesiącami zbliżającymi się szybkimi krokami i mnóstwem okazji, aby usiąść i cieszyć się słońcem z przyjaciółmi lub rodziną, teraz jest idealny czas, aby pomyśleć o ochronie swoich mebli na zewnątrz przed deszczem, wilgocią i promieniami UV oraz czas, żeby zakupić pokrowiec na meble ogrodowe. Niezależnie od tego, czy są to składane krzesła, ławki z poduszkami, stoły czy hamaki - te elementy wyposażenia zewnętrznego skorzystają z tych wskazówek, jak chronić meble ogrodowe na lato.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Ochrona przed promieniowaniem UV jest niezbędna w przedłużaniu żywotności mebli zewnętrznych. Promienie UV, które są obecne w świetle słonecznym, są częstą przyczyną starzenia się tkanin, zjawiska znanego jako fotodegradacja. Tkaniny odporne na promieniowanie UV zapobiegają temu zjawisku i pomagają dłużej zachować nowy wygląd mebli ogrodowych. Więc jakie tkaniny są najlepsze dla mebli na zewnątrz? Oto wybór tkanin i najlepszy sposób na ich pielęgnację.

  • Bawełna: Bawełna jest niezwykle trwałą i wszechstronną tkaniną i może być tkana w wielu różnych stylach i wagach. W naturalny sposób odpycha wodę i jest łatwa do czyszczenia.
  • Poliester tkany na krosnach: Jest to syntetyczny splot, który jest odporny na promieniowanie UV i wodoodporny. Jest również łatwy do czyszczenia i konserwacji.
  • Nylon: Nylon jest odporny na promieniowanie UV, odporny na wodę i łatwy do czyszczenia, ale nie schnie szybko. Jest to dobry wybór dla przedmiotów, które muszą być często prane, takich jak osłony mebli tarasowych.
  • Winyl: Tkanina syntetyczna, winyl jest odporny na promieniowanie UV i wodoodporny, ale nie jest oddychający i nie wysycha szybko. Jest łatwy do czyszczenia, ale może stać się kruchy, jeśli zamarznie.

Pokrowce przeciwdeszczowe

Pokrowiec przeciwdeszczowy jest niezbędnym elementem każdego składanego lub sztaplowanego krzesła z tkanym siedziskiem lub każdego krzesła z siedziskiem lub oparciem pokrytym tkaniną, przeznaczonego do użytku zewnętrznego. Można go również stosować na krzesła z pokryciem z tkaniny syntetycznej. Pokrowce przeciwdeszczowe to szybki i łatwy sposób na ochronę mebli zewnętrznych przed wilgocią, pleśnią, promieniami UV i brudem. Są one łatwo przymocowane do krzesła i mogą być schowane, gdy nie są używane lub pozostawione na krześle, jeśli mają kieszeń lub klipsy. Pokrywa przeciwdeszczowa jest również świetna dla mebli zewnętrznych, takich jak stoły tarasowe, które nie mają łatwo usuwalnej tkaniny. Pokrowce przeciwdeszczowe są dostępne w wielu różnych stylach, tkaninach i punktach cenowych. Najczęstsze tkaniny używane do produkcji pokrowców przeciwdeszczowych to wodoodporny polietylen, PVC i akryl.

Nawilżać

Zwilżanie mebli wodą jest powszechnym sposobem czyszczenia mebli zewnętrznych z pokryciem z tkaniny. Wystarczy spryskać meble wodą z odległości i wyszczotkować lub przetrzeć szmatką. Mister jest również dobrą opcją dla zamglenia twoich mebli wodą. Jest to świetna opcja do wycierania soli i piasku po spędzeniu czasu na plaży. Zwilżanie mebli wodą nie tylko je oczyści, ale także usunie kurz, który mógł się zgromadzić na tkaninie. W przypadku mebli drewnianych można użyć mieszaniny ciepłej wody i łagodnego detergentu, ale należy pamiętać, aby po tym dokładnie spłukać meble. Uwaga: Jeśli twoje meble mają syntetyczną tkaninę, upewnij się, że przeczytasz instrukcje pielęgnacji na etykiecie przed mopowaniem lub zamgleniem wodą. Niektóre tkaniny syntetyczne mogą zostać uszkodzone przez wodę, zwłaszcza jeśli są to tkaniny odporne na promieniowanie UV, które często są bardziej delikatne.

Okres suszenia i wentylacji

Po czyszczeniu i mopowaniu mebli zewnętrznych ważne jest, aby pozwolić im odpowiednio wyschnąć przed przechowywaniem lub umieszczeniem ich z powrotem na zewnątrz. Nie chcesz jednak, aby pozostawić go w deszczu lub słońcu na zbyt długo, aby wyschnąć. Będziesz chciał upewnić się, że jest bezpieczny przed opadami atmosferycznymi i uszkodzeniami UV. Dobrą zasadą jest wniesienie mebli do środka, jeśli istnieje szansa na deszcz lub jeśli robi się ciemno. Jeśli mieszkasz w obszarze, w którym wilgotność jest wysoka i często pada deszcz, najlepiej jest wnieść swoje meble zewnętrzne do środka przed deszczem. Zapobiegnie to pozostawaniu mebli mokrych przez zbyt długi czas, co może uszkodzić drewno lub spowodować wzrost pleśni.

Naprawy i wymiana uszkodzonych części

Jeśli Twoje meble wykazują oznaki zużycia, może być konieczna naprawa lub wymiana ich części. Na przykład wymiana poduszek na ławce ogrodowej to szybki i łatwy sposób na odświeżenie miejsca do siedzenia na zewnątrz. Możesz również wymienić zamek błyskawiczny na pokrytym tkaniną syntetyczną meblu tarasowym, jeśli pękł. Jeśli musisz naprawić drewniane meble, najlepiej użyć kleju do drewna. Jeśli twoje meble mają drewnianą podstawę, prawdopodobnie skorzystają z uszczelniacza lub lakieru, aby chronić je przed uszkodzeniem wody.

Ochrona twoich mebli na zewnątrz to prosty sposób na przedłużenie ich życia i zachowanie świetnego wyglądu na dłużej. Najlepiej jest wnieść swoje meble do środka, gdy nie są używane, zwłaszcza podczas ekstremalnych warunków pogodowych. Pamiętaj też, aby regularnie czyścić i nawilżać meble, ponieważ zapobiegnie to gromadzeniu się kurzu i brudu na tkaninie. Ochrona przed promieniowaniem UV jest niezbędna do zabezpieczenia mebli zewnętrznych przed uszkodzeniami spowodowanymi przez promienie słoneczne.

 

O autorze